S . S . S .

 SIKÇA SORULAN SORULAR


Güzel Sanatlar Fakülteleri hangi bölümleri barındırır?
Resim öğretmenliği
Peyzaj ve Çevre mimarlığı
Sanat yönetimi
Sanat tasarımı
Gastronomi ve mutfak sanatları
İletişim ve Tasarım
Plastik Sanatlar(Resim,Heykel,Seramik)
Bileşik Sanatlar(Resim,Heykel,Seramik)
Görsel  İletişim Tasarım

Kimler Güzel  Sanatlara girebilir?
Lise mezunu olan ve ygs sınavından üniversitelerin belirlediği barajı puanını aşan herkes güzel sanatlara giriş sınavına girmeye hak kazanır?

Güzel Sanatlara girmek için Hangi koşullar Gereklidir?
Lise mezunu olunmalı.
Ygs sınavından üniversitelerin belirlediği baraj puanı alınmış olunmalı.(bu puan seneden seneye ve üniversiteler arasında değişiklik göstermektedir.üniversiteler resmi siteleri aracılığıyla bu puanları sınav öncesinden bildirmektedir.)
Herhangi bir yaş sınırlaması yoktur

Güzel Sanatlar Fakültesi Hangi üniversitelerde vardır?

Güzel sanatlara hazırlık sınavları, gireceğiniz üniversitenin önceden belirlemiş olduğu ön kayıt tarihlerinde kayıt yaptırarak, yine üniversite tarafından belirlenen sınav tarihlerinde sınava girmeye hak kazanan öğrenciler arasında yapılmaktadır. Her üniversitenin bölümlere göre birbirinden farklı soru ve değerlendirme kriterleri vardır. Ayrıca her üniversitenin öğrenci için verdiği sınav süresi de farklılık gösterebilir..

Örn: Mimar Sinan üniversitesi 2 aşamadan oluşan bir sınav sistemi ile öğrenci alımı yapmaktadır.
1.aşama baraj sınavı; tüm öğrencilerin katıldığı sınav.
2.aşama bölüm sınavı;  baraj sınavında başarı sağlayan öğrenciler, 2.aşama bölüm sınavına girmeye hak kazanıyor ve bölümlere göre farklı sınavlara girerek sınav maratonu tamamlıyorlar. Bundan sonra birkaç gün içinde sonuçlar üniversite tarafından açıklanıyor…

Güzel Sanatlara Hazırlık sınavlarında ne tür sorular soruluyor?
Güzel sanatlara hazırlık sınavlarında her üniversitenin kendine has bir soru sistemi vardır.
Bazı üniversiteler öğrenciye tek bir obje vererek bunu çizmelerini isteyebilir,  bazıları yarı imgesel diye de tanımladığımız birkaç obje verip ,bir kısmını da öğrencini kendi hayal gücüne dayanarak, bir kompozisyon oluşturacak şekilde çizmesini bekleyebiliyorlar..diğer bir soru sistemi ise öğrencinin tüm soruyu imgesel (hayalden) yapması istenebiliyor..bu açıkladığımız soru sistemleri en yaygın olanlarıdır..

Örn: Mimar Sinan Üniversitesi 2005 -2006 yıllında çıkmış bir soru tipi; Adres soran bisikletli bir adam en az 2 figürlü hayalden bir kompozisyon oluşturunuz.(süre 3 saat)

Mimar Sinan Üniversitesi 2008- 2009 yılında çıkmış heykel sorusu 2.aşama ; : belirlediğiniz bir mekan da Tavla oynayan iki kişi ve onları seyreden üçüncü bir figür(üçüncü figürün ayakta olması isteniyor)

Marmara Üniversitesi 2008 -2009 yılında çıkmış bir soru tipi 1.aşama; Çay bardağı, cam fincan, kadeh,kavanoz,v.s. tutan el çiziniz.

Yeditepe Üniversitesi 2005 -2006 yılında çıkmış bir soru tipi 1.aşama; öğrencilerden önlerine konulan bir sandalyeyi ve yanına hayalden ekleyecekleri tencere ve kapağını çizmeleri isteniyor (süre 2 saat)

Güzel Sanatlara Hazırlık sınavları için ne kadar süre tanınıyor?
Güzel sanatlara hazırlık sınavlarında her üniversitenin belirlediği sınav süresi birbirinden farklı olabilir..bu süreler sınav sorusuna göre ve kağıt ebatlarına göre de değişiklik gösterebilir. Aşağı yukarı  90 dakika ile 180 dakika arasında değişen sınav sürelerini daha fazla görmekteyiz.

Güzel Sanatlara Hazırlık sınavlarına girebilmek için YGS’ den kaç puan almak gerekir?
Güzel sanatlara hazırlık sınavlarına girmeye hak kazanmak için YGS’ den  herhangi bir puan türünden barajı aşmanız yeterli olacaktır. Yine de bazı üniversiteler baraj puanının biraz daha üstünde bir puan isteyebiliyorlar.

Sınavlara Hazırlık ne zaman başlıyor?
Güzel sanatlara hazırlık sınav tarihleri her sene bir önceki seneye göre ufak değişiklikler gösterebilir. Genelde mayıs ayı itibarı ile aralıklarla eylül ayının sonuna kadar sınavlar devam etmektedir. Her üniversite kendi sınav tarihlerini resmi web sayfalarından duyurmaktadır.

Sınavlara hazırlanma süreci ne kadar sürüyor?
Güzel sanatlara hazırlık süreci eylül ayında başlar aralıksız sınavların bitimine kadar sürer, öğrenci istediği üniversitenin sınav tarihine kadar hazırlık sürecine kesintisiz devam etmelidir.

Hafta ‘ da kaç gün kurs eğitimi var ve günde kaç saat?
Güzel sanatlara hazırlık kurs eğitimi öğrencinin isteği ve imkanları doğrultusunda hafta da 2 gün ,hafta da 4 gün yada hafta da 6 gün olabilir.Öğrenci hazırlanmaya ne kadar çok zaman ayırırsa gelişimine bir o kadar hız katmış olur. Günde 6 saatlik bir eğitim süresi öğrencinin konsantrasyonunu dağılmadan çalışabileceği maksimum ders süresidir..